Jak tedy vypadají? Aneb problematika vyobrazení koček

4. srpna 2017 v 17:53 | Pellimore |  Jak to vidím já?
Ahoj!
Na začátek chci říct, že jsem toto téma měla v hlavě již delší dobu (později se dozvíte proč přesně) a moc jsem se těšila, až ho budu mít s kým probírat. A jelikož mám tolik chuti něco rozebírat a naskytl se mi prostor, kde se o své myšlenky můžu podělit s dalšími fanoušky Válečníků, rozhodla jsem se, že toto bude první věc, kterou na svém blogu budu řešit. Nebudu vás asi dál zdržovat tímto malým úvodem a vrhnu se rovnou na věc, i když - napište mi, jestli vám vadí, když autor před článek napíše něco na začátek, co se nutně nemusí týkat tématu. Mě toto okecávání baví, ale nevím, jestli vás to zajímá. :D Tak pište, jestli si rádi počtete i něco trochu ze srdíčka, nebo vám toto "uvedení" vadí.

Ještě předtím, než se vrhnu do rozebírání problému, asi bych měla vysvětlit, kdy a proč jsem se nad tím pozastavila a co mě vedlo k tomu, abych to tak trochu řešila (samozřejmě sama se sebou, protože jsem v tu dobu neměla nikoho, s kým bych o Válečnících mohla vášnivě diskutovat). Několik následujích řádků tudíž věnuji tomuhle, abyste porozumněli tomu, co mě vedlo k hlavním otázkám.Nevím, kdy přesně jsem na tuto problematiku přišla, ale vím, co bylo důvodem, že jsem to jen tak nepřešla. Zkrátka - jednoho dne jsem poklidně brouzdala novými výtvory na DeviantArtu, obdivovala díla umělců, které oddaně sleduji (samozřejmě jenom na DeviantArtu... ehm), ohromeně jsem se rozplývala nad všemi těmi nádherými kousky, když v tom najednou... Nový příspěvek od mé oblíbené AnnMY! |Byla jsem zrovna na mobilu a obrázek byl na dispeji docela malý, tudíž jsem si ho rozklikla na novou stránku a přiblížila. Jednalo se o rodokmen Ohnivého měsíce. Prohlížela jsem si vzhledy jednotlivých koček, pohledem jsem sjížděla větev Ohnivého měsíce, když v tom to přišlo - Proč je Squirrelflight (Veverčí letka) hnědá mourka?
Pro jistotu jsem si zvýšila jas, který mám obvykle na nule, ale ani po zvýšení na průměrnou hodnotu se kočičino zbarvení nezměnilo. Squirrelflight byla vyobrazena jako hnědá kočka se světlejším břichem a s mourovatými tlapkami i ocasem. Moment, ale jak to? Kde je její zrzavá srst? Kde má svou bílou tlapku? Nezní její popis na válečnické wikii náhodou "Squirrelflight je tmavá, ohnivě zbarvená kočka s očima zelenýma jako les. Jednu tlapku má bílou."? Nemá na svém profilu tmavě zrzavanou kočku s jednou tlapkou bílou a zářivýma, jako les zelenýma očima? Kde autorka přišla k její hnědé verzi?
Po odpovědi jsem se nemusela pídit dlouho, autorku sleduji už nějakou dobu a vím, že se zajímá o genetiku koček a tedy i to, co určuje zbarvení koček. Já osobně to moc nechápu, proto sem nechci psát nepravdivé informace, takže napíšu jen to, že tato výtvarnice aplikuje své znalosti o genetice do Válečníků a podle toho vytváří vzhledy koček.
Nebudu sem psát to, co AnnMY vysvětlovala ve svém příspěvku, což byly důvody, proč Squirrelflight nakreslila jako hnědou mourku. Ve zkrtace šlo o to, že v její rodinné linii chyběl zrzavý gen, tudíž nebylo možné, aby byla zrzavá (teď jsem to napsala hodně, hodně jednoduše. Jak jsem se již zmiňovala, já se v tom nevyznám, tohle je moje velmi lehce předaná verze). A přesně od tohoto zjištění jsem nad tím začala polemizovat.
Její odůvodnění mělo naprostý smysl. Ona věděla, o čem mluví, a z genetického hlediska to dávalo smysl (ano, já vím, že jsem psala, že o tom prd vím, ale z jejího podání jsem to zkrátka pochopila, jenomže to podle svých slov zopakovat nedokážu :D). Proč mi to teda tak lezlo na nervy? Nebylo pro mě překvapením, že své vzhledy koček kreslí právě na tomto základě. Bavilo mě číst, jak rozebírá předky dané kočky a podle toho tvoří její zbarvení. Co pro mě tedy bylo spouštěčem odporu?
Od té doby jsem si začala více všímat příspěvků, které obsahovaly vzhledy válečnických koček. A už jsem to viděla všude. Šedý pruh od támhle té neměl pruh přes záda, byl to mourek. Tawnypelt (Hnědohřbetka, takhle si její jméno překládám já) byla jednou hnědozrzavá, podruhé měla fleky v barvě krému a lila. Popeluška byla najednou šedofialová kočka se světlým břichem, kouknu jinam a je téměř černá. Dlouhýho lidé vidí buď jako hnědého mourka, šedého mourka, nebo jako pískovitého kocoura s černými pruhy (myslím, že tato verze se uchytila hlavně díky SSS Warrior Cats, plus ani dvě z Erinek se na jeho vzhledu nedokázaly shodnout). A opět Squirrelgliht, ale i tato verze byla spíš do hněda než do zrzava. A co teprve Ohnivý měsíc? Jeden ho nakreslil jako solidního zrzka, podruhé byl tmavě zrzavý bez proužků, pak zase s proužky a nakonec z něj udělali skoro hnědého kocoura. A tak jsem se sama sebe začala ptát - Proč tomu tak je?
Samozřejmě, že byste mi všichni jako první řekli: protože je tak vidí ostatní, představují si je takto, je jen na nich, jak budou vypadat. A já s tím vším souhlasím, vždyť si je sama nějak představuji, ale to, co mě zaráží, je fakt, proč si kočku, která byla popsána jako zrzavá, představují hnědě?
Zvlášť Ohnivý měsíc má více než kupu různých variací vzhledu, i na obalech knih ho pokaždé nakreslili jinak. V původních obalech na prvním díle je nakreslen jako zrzavý kocourek bez proužků. V nové verzi už žíhání má. A na obalu The Last Hope (Poslední Naděje), v původním obalu, je tmavě zrzavý s nádechem do hněda a s výraznými světlými znaky. Vypadá to, že ani lidé, kteří se na tvorbě knih podíleli, se nemohli shodnout v tom, jak Ohnivý vypadá. A na válečnické wikii má podle mě vzhled, jakoby na něj někdo vysypal popel.
Proč tomu tak je? Proč si různé kočky různí lidé představují jinak? Ta otázka již padla a i se na ní odpovědělo - protože záleží na člověku, jak si danou kočku představí. To je samozřejmé. Každý má právo si je představovat podle svého. Přeci jen, popis zrzavý kocour nutně neznamená, že má proužky. Ani není vyloučeno, že může mít světlejší spodek a znaky, jelikož to nebylo uvedeno. Ale co je tím zlomovým bodem, kdy si člověk kočku jasně popsanou jako světle šedou představuje do modra? Kde je hranice mezi tím, jak si můžeme věci představovat a tím, jak jsou dány?
Například Stříbrnka byla popsána jako šedá mourka s modrýma očima. AnnMY v jednom ze svých příspěvků vysvětluje, že je geneticky nemožné, aby kočka jejího zbarvení měla modré oči. Stříbrnka však není jediná svého vzhledu, je tu třeba i její dcera Perochvostná, Jayfeather (Sojčí pírko), Ashfur (Popelavý kožich?), ti všichni jsou šedí mourci s modrýma očima. Snad všichni je tak kreslí. Proč? Protože tak byli popsáni. Protože si je tak představují. A pak je tu rána přes rozpočet - pro kočky tohoto zbarvení není možné, aby nosily modrou barvu očí. A jestliže si někteří představují jiný odstín srsti, proč si nepředstavují i jinou barvu očí? Barva srsti byla pevně dána, lidé ji i přesto změnili, proč to nutkání neměli i u očí, které byli taktéž popsány, ale je tendenci měnit neměli?
Zdá se, že pro lidi je v tomto případě jako důležitější charakteristický rys barva očí než barva srsti. Ale i v tomto případě se najdou výjimky - Světlušku/Bouřku (Sandstorm, ach jo, tolik variant jmen) můžete najít jak se žlutýma očima, tak se zelenýma. Brambleclaw (Ostružinový dráp) má mít jantarové oči, ale na původním obale mu je Wayne McLoughlin (*1944 - †2015, ilustroval většinu válečnických knih) namaloval zelené.
Sráží se nám tady tři faktory - to, jak si postavy představujeme, to, jak jsou popsány a to, jak by vlastně skutečně měly vypadat. Kde je tedy pravda? Podle čeho se má člověk řídit? Má dát na knižní popis, na svůj vlastní obrázek, nebo to vzít z realistického směru a držet se genetiky, i kdyby to znamenalo překopat většinu vzhledů, až budou vlastně k nepoznání?
Právě to, že podle obrázku hned poznáte, o koho se jedná, je podle mě to nejdůležitější. Určitě nejsem jediná, která někdy viděla obrázek kočky z Válečníků a myslela si, že je to tamten, ale v popisku jsem se dozvěděla, že to je někdo docela jiný. V jednom případě může být problém v tom, že jsou kočky popsány buď naprosto stejně, nebo hodně podobně, takže aby je člověk mohl pořádně rozlišit, musí si je trochu upravit. Pak jsou tu případy, kdy si je člověk upraví natolik, že jsou v porovnání se svým knižním popisem k nepoznání. Ale kdybychom se měli držet geneticky odůvodněných vzhledů, kočky by si byly natolik podobné, že už bychom je od sebe rozeznali jen stěží, ačkoli by byly nakresleny správně.
A jak zní mé rozhřešení? Myslím, že nejlepší je, když se člověk drží předlohy a tu si podle sebe do jisté míry upravuje (ku příkladu, já si Squirrelflight představuji jako světlejší zrzku s podtónem žluté než jako tmavě zrzavou, ale stejně tak byla i ilustrována). A jaký je můj pohled na to, že se do Válečníků někteří snaží prosadit genetiku? Jsou to pořád jenom knihy! Dětské knihy! V tomto případě nepochopím, jak se může AnnMY vztekat nad tím, že jsou ty kombinace nesmyslné, nerealistické, naprosto špatné a nadává kvůli tomu na Erins. Vždyť jsou to jenom knihy. A jsou úspěšné díky něčemu jinému, než je realistická správnost vzhledů, nemyslíte? Tady by někdo mohl argumentovat tím, že jsou to knihy o kočkách a ty jsou reálné, tudíž by podle toho měly vypadat. Na to já argumentuji tímhle: v anime jsou taky lidé s žlutýma očima a růžovými vlasy a jsou to lidé! :D


Tímto bych Problematiku vyobrazení koček uzavřela. Doufám, že vám to bude dávat smysl. Doufám, že to pochopíte. A taky doufám, že jsem to nenapsala úplně dementně a půjde z toho pochopit, co tím a tamtím myslím. :D Přijde mi, že tomu něco chybí a že tomu uniká to, kvůli čemu jsem to psala. Občas mám problém pořádně popsat to, co si myslím, ačkoli to v hlavě vidím úplně jasně, na papír mi to prostě nejde, a působí to pak zmateně. Musím na tom zapracovat.
A taky doufám, že se vám článek líbil, něco jste si z něj vzali, nad něčím se zamysleli a že vás neunudil k smrti. Vím, je to asi dlouhý a není to zpestřené obrázky, ale nechci sem vkládat cizí, byť jen jako příklady, protože nemám k dispozici nic vlastního, co by se k tématu plně hodilo. Příště snad něco rychle načmárám, aby to pro vás bylo trochu atraktivnější. I když... já vlastně ještě nevím, jak ten článek bude vypadat vydaný. :D Třeba bude velice, velice atraktivní. Jen se podívejte na tu spoustu písmenek... hmmm. Přímo to vybízí ke čtení, nebo ne? Přece chcete vědět, kam ta spousta slov směřuje. Jo... :D
Ráda bych, kdyby se v komentářích rozvedla nějaká diskuze na toto téma. Zajímá mě, co si o tom myslíte, jestli jste nad tím někdy zauvažovali, nebo jste to nikdy neřešili. Napište mi, jak to vidíte vy, nebo co byste k tomu přidali, prostě cokoli, co ve vás článek vyvolal. Těším se na vaše odezvy. ^^
Na konec napíšu ještě tohle - možná, že to na vás bude působit, jakože je to můj problém číslo jedna, že se nad tím vztekám už jak dlouho, ale tak to není. Možná, že jsem to v textu trochu zveličela, každopádně je to jen myšlenka, která mi v hlavě už dlouho ležela ladem. A jak jsem psala o pár odstavců výš - občas mám problém s tím vyjadřováním. :D
Raději už to utnu úplně, protože vás svým věčným vypisováním už určitě musím štvát. Když já tak ráda mluvím a píšu a mám toho tolik, co bych vám chtěla říct. :D
Užívejte zbytku dne!

Pelli
(PS: Snad tam není moc chyb.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gepardí hvězda Gepardí hvězda | 4. srpna 2017 v 20:16 | Reagovat

Týjo. To je ale souhrn. Jinak kdé diskuzi. Jak může AnnMY tvrdit že v rodině Veverčí letky chybí zrzavý gen? Vždyť Ohnivý měsíc je zrzavý a i tak Píšečná bouře akorát, že ona je světle zrzavá. Jinak článek je procítění. Jde poznat že sis na tom dala záležet.

2 Skvrnitá cesta Skvrnitá cesta | Web | 4. srpna 2017 v 20:41 | Reagovat

[1]: AnnMY to tam všechno vysvětluje. Když to napíšu hodně zjednodušeně: Ohnivý zdědil hnědý gen po své matce, Nutmeg, a Bouřka je podle ní pískovitá, takže zrzavý gen nemá už vůbec. Ona to vysvětluje víc dopodrobna a mnohem lépe, než já, zkrátka to tak "má být". :D A to je právě to "Cože?", protože pak vůbec nevypadá tak, jak podle knihy má.

3 Sandstar Sandstar | Web | 4. srpna 2017 v 20:44 | Reagovat

Nemá smysl moc genetiku řešit, páč Hunterky genetiku vystudovanou nemají. Sure, koťata u nich vypadaj jak chtěj (třeba rodiče Žlutozubky jsou zrzaví - to jak?)a mají někdy i poněkud zvláštní zbarvení, ale tak co? Je to kniha pro děti. Nějak by se nad tím neměl brečet, tedy pokud kočky začnou být fialové a zelené. Ale přiznám se, že mě serou želvovinoví kocouři, kteří jsou plodní :'D

Já osobně z pictu už pomalu postavy nepoznám. Je jich tolik, že to pomalu ani nepoznám. :'D

4 Skvrnitá cesta Skvrnitá cesta | Web | 4. srpna 2017 v 20:52 | Reagovat

[3]: Navíc, kvůli tomu, kolik už je postav, by se musely Erinky zbláznit, kdyby k tomu musely řešit genetiku (kor takhle pozdě). K té fialové - tak třeba Havranovi kolikrát nakreslí fialové oči, buď kvůli SSS Warrior Cats nebo proto, že neví, jestli raději žluté nebo zelené. :D

5 Sandstar Sandstar | Web | 4. srpna 2017 v 21:47 | Reagovat

[4]: hej, Havrana jsem taky chtěla zmínit :'D celkem mě to triggrovalo.

6 Carnegiea gigantea Carnegiea gigantea | Web | 5. srpna 2017 v 12:28 | Reagovat

To úvodní slovo mi vůbec nevadí, aspoň nás hezky seznámíš s článkem. Jinak... Jak už jsem jednou zmínila, Válečníky jsem nečetla. Článkem jsem se nějak prokousala, i když ty postavy neznám. Ale chápu ten problém. :) Nechci se do toho vměšovat, protože vůbec nic o knize nevím. Snad si jí někdy přečtu, i když, jak tak čtu ty komentáře... Je tam asi spoustu postav, že ano? Nemám hlavu na jména. :) A k tomu konci, už od pohledu článek působí velice odstrašujícně svoji délkou, ale atraktivní teda opravdu je. :)

7 Skvrnitá cesta Skvrnitá cesta | Web | 5. srpna 2017 v 20:56 | Reagovat

[6]: Je tam spousta postav a hlavně je spousta knih. :D Ano, vím, je dlouhý, ale jinak jsem ho napsat nedokázala, aby v něm bylo všechno, co jsem chtěla. Jinak samozřejmě děkuji. ^^

8 Lea Lea | Web | 8. srpna 2017 v 0:25 | Reagovat

Článek se řídil mottem do nekonečna a ještě dál :-D
Taky jsem nad tím nedávno přemýšlela, převážně kvůli svému blogu a rodokmenu Ohnivých. :D
Já bych genetiku zas tolik neřešila. Je to prostě příběh. :D A sice o genetice netuším ani ň, ale nechala bych to vše prostě volnější, vůbec bych to nehrotila. Z vlastní zkušenosti vím, že mladší čtenáře to nezajímá ani malinko xD

9 Sametoffka Sametoffka | Web | 13. srpna 2017 v 12:47 | Reagovat

Taky jsem to chtěla na blogu řešit. AnnMY znám a souhlasím s ní ve všem. Mě to totiž dost šve. Je téměř nemožné, aby byl Redtail calico a splodil potomky. Pak je tu ještě Sol. Kocouři této barvy jsou natolik vzácní, že pochybuji o jejich existenci ve Warriorz světě. Kdyby byli aspoň želvovinoví, ale oni jsou přímo calico s hodně sytými znaky, to je nemožné. Navíc jsou téměř vždy neplodní.
Dále ten Ohnivous .. solid zrzavá kočka je opět velmi vzácná a i kdyby solid byl, měl by ghost markings, takže pořád by nějaké proužky měl.
K těm očím. Mourovaná kočka by mohla mít modré oči jen v případě, že by byla křížencem plemene, které modré oči má (siamská, ragdoll etc.). Modrý oči taky může mít kočka, u které převažuje bílá (hlavně na obličeji). Modré oči by mohl mít Hawkfrost, jehož matka je siamská kočka.

Ale to je přece fuk, jsou to knížky pro děti .. ale mě to jedno není! :D

10 Skvrnitá cesta Skvrnitá cesta | Web | 14. srpna 2017 v 14:27 | Reagovat

[9]: V tomto se zase já moc nevyznám, takže se tím moc netrápím, ale na druhou stránku chápu, že to některé štve. Jenomže ta sladká věta "Ale jsou to jen knihy pro děti" tu bude furt. x'D

11 Fernstem Fernstem | 15. srpna 2017 v 3:01 | Reagovat

Na začátek bych chtěla pochválit na článek, který mi ukázal warriors v jiném světle. Nikdy jsem v knihách (nedej bože v RPG) neřešila zbarvení a genetiku, prakticky jsem to brala tak, že je v tom prostě hraje významnou roli fantazie. Jediné co mě irituje jsou do očí bijící nesmysly, jak už uvedla Sametovka.
Problém s tříbarevným kocourem je ten, že kocour má chromozomy XY a kočka XX. Problematiku dominantních a recesivních alel tu rozebírat nebudeme.  Jednoduše se dá říct, že zrzavá i černá jsou kodovány chromozomem X - gonozomální dedičnost (vázána na pohlaví) Kočka má genom XX, takže může být zrzavá i černá. Kocour má však jen jedno X takže je buď zrzavý nebo černý. Samozřejmě může být zrzavobílý i černobílý, protože s bílou barvou to funguje jinak (ve zkratce není vázána na gonozomech
- nebudeme si to komplikovat). Proto je geneticky nemožné, aby se narodil kocour, který je zrzavočerný nebo zrzavobíločerný a byl geneticky v pořádku. Jediný případ, kdy může být kocour calico je tehdy, když má přebývající chromozom (sada XXY - u člověka se jedná o tzv. Klinefelterův syndrom), který  téměř vždy způsobuje neplodnost. Tato mutace je však velmi vzácná.
Laicky řečeno kocour nemá dostatečný počet X, aby mohl být calico. Pokud se vyskytne calico kocour, tak je to velká vzácnost. A šance, že by se vyskytl kocour, který je calico a ještě zplodí potomky je neuvěřitelně malá (zvlášť v tak malé populaci).

12 Fernstem Fernstem | 15. srpna 2017 v 3:05 | Reagovat

Na začátek bych chtěla pochválit článek, který mi ukázal warriors v jiném světle. Nikdy jsem v knihách (nedej bože v RPG) neřešila zbarvení a genetiku, prakticky jsem to brala tak, že je v tom prostě hraje významnou roli fantazie. Jediné co mě irituje jsou do očí bijící nesmysly, jak už uvedla Sametovka.
Problém s tříbarevným kocourem je ten, že kocour má chromozomy XY a kočka XX. Problematiku dominantních a recesivních alel tu rozebírat nebudeme.  Jednoduše se dá říct, že zrzavá i černá jsou kodovány chromozomem X - gonozomální dedičnost (vázána na pohlaví) Kočka má genom XX, takže může být zrzavá i černá zároveň. Kocour má však jen jedno X takže je buď zrzavý nebo černý. Samozřejmě může být zrzavobílý i černobílý, protože s bílou barvou to funguje jinak (není vázána na gonozomech
- nebudeme si to komplikovat). Proto je geneticky nemožné, aby se narodil kocour, který je zrzavočerný nebo zrzavobíločerný a byl geneticky v pořádku. Jediný případ, kdy může být kocour calico je tehdy, když má přebývající chromozom (sada XXY - u člověka se jedná o tzv. Klinefelterův syndrom), který  téměř vždy způsobuje neplodnost. Tato mutace je však velmi vzácná.
Laicky řečeno kocour nemá dostatečný počet X, aby mohl být calico. Pokud se vyskytne calico kocour, tak je to velká vzácnost. A šance, že by se vyskytne kocour, který je calico a ještě zplodí potomky je neuvěřitelně malá (zvlášť v tak malé populaci).

//Prosím o smazání předchozího komentáře, který obsahuje gramatické chyby. Ale co byste ode mě v tři ráno chtěli že? :D

13 AmberPaw AmberPaw | 27. srpna 2017 v 21:21 | Reagovat

č

14 AmberPaw AmberPaw | 27. srpna 2017 v 21:22 | Reagovat

Černí kocouři mívají žluté oči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama